Mire használhatod a mediáció módszerét?

Konfliktushelyzetben jól jöhet a segítség….

Miért érzed magad kényelmetlenül a saját konfliktusodat illetően, miért nehéz a megoldás? Mert érzelmileg érintett vagy benne és ezek az érzelmek befolyásolnak a döntéseidben. Persze kérhetsz tanácsot a helyzet megoldásához. De az az igazság, hogy senki sem képes úgy látni a konfliktusodat, ahogy Te, mert mindenki a saját szemüvegén látja a világot. Ahogy azt is csak Te tudod, hogy egy konfliktushelyzetben mi elfogadható számodra és mi nem.

Ha egy konfliktushelyzet úgy alakul, hogy a résztvevők már nem tudnak megfelelően vagy egyáltalán nem tudnak kommunikálni egymással, de van közös dolguk akár a jövőbeni együttműködéssel, akár a kapcsolat fájdalommentes lezárásával kapcsolatosan, a bíróság helyett először érdemes megkeresni egy mediátort. A bírósági procedúra hosszú, kevéssé hatékony, költséges és a múltra koncentrál és gyakran az eredmény sem az, mint amit a pereskedő felek várnak. De a lényeg, hogy más dönt az ügyükben.

 

Önkéntes és felelősségteljes magatartáson alapuló folyamat

Problémamegoldó együttműködés

Bizalommal teli légkör

Meghatározott dramaturgia

A mediátor a folyamatért felel

Érzelmileg és tartalmilag kontrollált folyamat

Erőegyensúly a felek között

A mediátor titoktartásra kötelezett

A felek egyforma figyelmet kapnak

A különböző nézőpontok elismerése

Szabályozott kommunikáció

Konkrét, megvalósítható és mérhető megoldások

A megállapodás utánkövetése

Csak mediációba bevonható konflitusok esetén

Alapelv a bizalom a módszerben, a mediátorban

Mentőöv konfliktushelyzetben.

A mediációs folyamatban a döntés végig a saját kezünkben van és a jövőre koncentrálunk!

A mediációban az a nagyszerű, hogy a mediátor pártatlanul kontrollálja a mediáció folyamatát, de a döntés a felek kezében marad. Persze tény, itt nem a múltbéli történésekre vonatkozó igazság felderítése, hanem a jövőbeni együttműködés vagy a békés lezárás a cél. A mediációban a felek nem versenyeznek, hanem együttműködnek egymással a közös cél érdekében.

A mediáció célja egy megállapodás létrehozása a közös jövőről vagy a kapcsolat lezárásáról, ami minden fél számára eléggé konkrét, működő és közös megegyezésen alapul.

A mediátor azzal segít e megállapodás létrehozásában, hogy kézben tartja a folyamatot, biztosítja a semleges környezetet és tiszteletteljes hangnemet a felek számára. Teret ad a felek párbeszédének, egymás elismerésének, a problémák megbeszélésének. A mediátor nem dönt, nem javasol és nem ítélkezik, nem győzköd, nem elemez és nem moralizál, hanem pártatlanságával, empatikus és támogató magatartásával jelen van a megállapodás folyamatában.  A sikerre nem, a de a folyamatra, az egyensúlyra garanciát tud vállalni.

A mediáció kiszámítható folyamat konkrét eredménnyel.

A mediátor a felek együttműködésén alapuló módszer. Attól, hogy meg vagyok győződve a hatékonyságáról, még nem érdemes a végtelenségig elhúzni a folyamatot. A hatékony mediációnak legfeljebb 3 alkalommal, alkalmanként maximum 2 óra az időtartama. A mediáció ára: 12.000,-Ft/óra, amelyről természetesen számlát kapsz.